İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan Türkiye Cumhuriyeti yeni kimlik kartı projesi ile ilgili iş ve işlemler İlçemizde İlçe  Nüfus Müdürlüğü’nce yürütülmekte olup, yeni kimlik kartı başvurusu için ALO 199 Çağrı Merkezinden veya "e-kimlik randevu" internet adresinden randevu alınarak veya Nüfus Müdürlüklerinden randevusuz olarak, yurt dışında ise dış temsilciliklere  başvuru yapılabilecek. Başvuru esnasında son altı ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı veya uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin müracaat eden kişinin yanında bulundurması gerekmektedir,
 Nüfus Cüzdanı Yenileme veya Değiştirme
     15 yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekmektedir. Başvuran tarafından talep edilmediği sürece on beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer almaz.
Ancak talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların fotoğrafı kimlik kartında yer alır.
Yeni Kimlik Kartları tek renk olup, ücreti 2017 mali yılı için 16TL, kayıp olması halinde ise 32TL  olarak belirlenmiştir.
Vatandaşlarımızın önümüzdeki günlerde herhangi bir sorunla karşılaşmamaları için kimlik değiştirme işlemlerini tamamlamaları önerilmektedir.