İstanbul'da Köprübaşı Rüzgarı

21-24 Şubat tarihleri arasında İstanbul Feshane’de düzenlenen “Trabzon Günleri” etkinliği beklenenin de üzerinde bir katılımla gerçekleşti. İstanbul’daki birçok Trabzon derneğinin çatı kuruluşu olan “Trabzon Federasyonu” tarafından organize edilen etkinlikte ilçemiz de oldukça güzel bir şekilde temsil edildi. İstanbul merkezli Köprübaşı Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Osman KARAMEHMETOĞLU’nun ve Trabzon Federasyonu yönetim kurulu üyesi Göksal PURTULOĞLU’nun da gayretleriyle, Feshane’nin tam ortasında, hiçbir katılımcının alamadığı kadar geniş bir alanı kullanan temsilcilerimiz, ilçemizin adını bu alana yakışır şekilde duyurdular.

İstanbul'da Köprübaşı Rüzgarı
İstanbul'da Köprübaşı Rüzgarı
İstanbul'da Köprübaşı Rüzgarı
İstanbul'da Köprübaşı Rüzgarıİlçemiz, Trabzon Günleri’nde geniş bir temsilci grubuyla boy gösterdi. Kaymakamımız Sayın Hamza ÖZER başta olmak üzere, Beşköy Belediye Başkanı Yahya NARMANLI, Malmüdürü V. İrfan SANCAK, “Kervan Yolu” Proje Koordinatörü Yüksek Mimar Sedat TÜRKMEN, Fidanlı Mahallesi Muhtarı Atilhan SANCAK ve yaptığı ahşap arabayla etkinliğin adeta yıldızı olan mobilyacı Mustafa KAYA etkinlikte hazır bulundular. Ayrıca yukarıda adları geçen dernek yöneticileri de Köprübaşı’ndan giden gruba eşlik ederek gerekli desteği verdiler.
Trabzon Günleri’nin resmi açılışı 22 Şubat’ta olsa da 21 Şubat’tan itibaren ziyaretçiler kabul edilmeye başlandı. Açılış törenine İstanbul ve Trabzon Valileri ile Trabzon Belediye Başkanı’nın yanı sıra, iktidar partisi ve ana muhalefet partisinin İstanbul il başkanları, kaymakamlar, belediye başkanları ve diğer davetliler katıldılar. İlk günden itibaren ilgiyle karşılanan etkinlik, hafta sonu misafirlerin akın etmesiyle adeta izdihama sahne oldu. “Ayyıldız” ya da “Lazrover” olarak adlandırılan ve ilçemizin tarihi mirası ahşap el sanatlarının ulaştığı yüksek noktayı gözler önüne seren ahşap araba şüphesiz etkinliğin en gözde tanıtım aracıydı.  Katılımcıların fotoğraf çekmek için adeta yarıştığı araca görsel ve yazılı medya da oldukça büyük ilgi gösterdi. Birçok yerel ve ulusal gazete araca sayfalarında yer verirken, televizyon kanalları da arabayı görüntüleyerek bu sanat eserini ortaya koyan Mustafa KAYA’yla bol bol röportaj yaptılar.
İlçemizin tanıtımı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan “Kervan Yolu” projesi de ilçemizin standında geniş bir şekilde tanıtıldı. Proje Koordinatörü Sedat TÜRKMEN’in afiş, broşür ve DVD’lerle geniş bir hazırlıkla geldiği etkinlikte projemiz katılımcılara ayrıntılarıyla anlatıldı. Bu tanıtımın uzun ve orta vadede ilçemizi bir turizm alanı haline getirmesini beklemek boş bir hayal olmasa gerek.
Standımızı ziyaret eden misafirlerin birçoğuyla bizzat ilgilenen Kaymakamımız Sayın Hamza ÖZER etkinlikte emeği geçenlere de teşekkür etti. Organizasyonda yaşanan bazı aksaklıkları İstanbul’da yapılan ilk etkinlik olmasına bağlıyor ve gelecek yıllarda çok daha güzel etkinliklerde buluşmayı umut ediyoruz.